Μπάσκετ

Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ 77-67: Με την σφραγίδα του… Ιωάννη

Το κέρδος των «πρασίνων» από το παιχνίδι, ήταν το «comeback» του αρχηγού της ομάδας Ιωάννη, ο οποίος «πάτησε» και πάλι παρκέ ύστερα από 58 ημέρες.

Ο Γιώργος Παπαγιάννης πιστοποίησε και πάλι την εξαιρετική κατάσταση στην οποία βρίσκεται «γεμίζοντας» την στατιστική του με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Το τελικό σκορ δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα, καθώς ο Παναθηναϊκός είχε το πάνω χέρι στο ματς με διαφορές κοντά στους 20 πόντους για 35 λεπτά.

Η ευστοχία από την περιφέρεια ήταν εκείνη που έδωσε στον Παναθηναϊκό τη δυνατότητα να προηγηθεί με το «καλημέρα» του ματς με 9-2 και στη συνέχεια με 13-4.

Ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος ήταν εκείνος που είχε δώσει το σύνθημα της «πράσινης» επίθεσης με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να ελέγχουν τον ρυθμό και το σκορ, ενώ ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε να «απαντήσει» με τις ενέργειες του Ζερμέιν Λοβ.

Η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά και στο +11 (15-4) μόλις στο πεντάλεπτο του αγώνα ενώ ο Κουβανός… συνέχισε το βιολί του έχοντας πετύχει εννέα από τους 20 πόντους της ομάδας του (20-11 στο 8′) πριν κλείσει το δεκάλεπτο στο 22-16.

Φυσικά ξεχώρισε η επανεμφάνιση του Ιωάννη Παπαπέτρου, ο οποίος «πάτησε» για πρώτη φορά στο παρκέ στο 8′.

Στην πρώτη περίοδο ο Παναθηναϊκός είχε το απόλυτο στα δίποντα (6/6) ενώ είχε μαζέψει τα διπλάσια ριμπάουντ (10-5) από τον ΠΑΟΚ και είχε μοιράσει περισσότερες από τις διπλάσιες ασίστ (7-3). Το σκηνικό δεν άλλαξε… δραματικά ούτε στη συνέχεια.

Όμως από εκείνο το σημείο και μετά η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη δυνάμωσε περισσότερο στην άμυνα, δυσκόλευε όλα τα σουτ των φιλοξενούμενων και κάπως έτσι κατάφερε να επαναφέρει την διαφορά στο +10 (36-26 στο 17′) και να την… εκτοξεύσει στο +16 (42-26) λίγο πριν από το ημίχρονο.

Την ίδια ώρα ο ΠΑΟΚ είχε 7/16 δίποντα, 5/18 τρίποντα, 2/2 βολές, 14 ριμπάουντ και 8 τελικές πάσες. Ο Παπαγιάννης έκανε θράυση (11π., 4/4δίπ., 3/3β., 4ριμπ., 4ασ.), ο Σαντ-Ρος (9π., 3ασ.) τον ακολουθούσε ενώ από τον ΠΑΟΚ καλύτεροι ήταν οι Λοβ (11π.) και Ρίβερς (11π.)

Εξίσου δυναμικό ήταν το ξεκίνημα της 3ης περιόδου για τον Παναθηναϊκό καθώς πραγματοποίησε σερί 9-0 και έστειλε τον δείκτη της διαφοράς στο +22 (53-31)!

Ουσιαστικά σ’ εκείνο το σημείο είχαν αρχίσει να πέφτουν και οι τίτλοι τέλους του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 44-31, 63-48, 77-67