Ποδόσφαιρο

Μουντιάλ 2022: Η Βραζιλία το τέλειωσε πριν καν αρχίσει!

Προφανώς και πριν από την έναρξη του αγώνα, η Βραζιλία ήταν το απόλυτο φαβορί στο ζευγάρι με τη Νότια Κορέα. Αυτό που έγινε όμως, λίγοι το περίμεναν. Σε τέτοια… διάσταση.

Η «Σελεσάο», έκανε πάρτι στο πρώτο ημίχρονο, «καθάρισε» πολύ νωρίς το ματς και τελικά έφθασε σε μία εύκολη νίκη με 4-1 και πάει για… Κροατία.

Η Βραζιλία ουσιαστικά «τελείωσε» το παιχνίδι από το 13’. Κι όταν μέχρι τότε έχεις βάλει δύο γκολ, τότε το πιο πιθανό είναι να διασύρεις τον αντίπαλο παρά να κινδυνεύεις. Ο Βινίσιους στο 7’ και ο Νεϊμάρ με πέναλτι στο 13’ (το κέρδισε ο Ριτσάρλισον), έφεραν πολύ γρήγορα το ματς στο 2-0 κι όλα έγιναν πιο απλά. Οι Ασιάτες δεν μπορούσαν να βγάλουν αντίδραση, οι Βραζιλιάνοι έκαναν ό,τι ήθελαν κι έφτασαν τελικά και σε τρίτο γκολ με τον Ριτσάρλισον, που πήρε μια εξαιρετική τελική πάσα από τον Τιάγκο Σίλβα. Ο οποίος υποδέχθηκε την μπάλα από τον άλλον στόπερ, τον Μαρκίνιος! Η παράσταση του πρώτου ημιχρόνου ολοκληρώθηκε με το γκολ του Λούκας Πακετά στο 36’ και πάλι έπειτα από εξαιρετικό συνδυασμό. Το 4-0 έμεινε μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου και ήταν μάλλον τιμητικό για τη Νότια Κορέα, καθώς η Βραζιλία κάλλιστα θα μπορούσε να σκοράρει δυο-τρεις φορές ακόμη.

Το δεύτερο ημίχρονο όπως αναμενόταν θα ήταν μία τυπική διαδικασία, χωρίς αυτό να σημαίνει πως το ματς δεν είχε ρυθμό. Το αντίθετο μάλιστα, η Νότια Κορέα με τις δύο αλλαγές που έκανε, έγινε ελαφρώς πιο επιθετική και παραλίγο να βάλει γκολ στο 47’ με τον Σον. Η «απάντηση» ήρθε από τον Ραφίνια στο 54’.

Γενικά οι Ασιάτες από το 70’ και μετά ήταν αρκετά ανεβασμένοι και κατάφεραν να σημειώσουν το γκολ της τιμής με τον Πάικ στο 76’. Ένα πανέμορφο σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, που δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Άλισον. Το 4-1 έμεινε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, με τη Βραζιλία να ετοιμάζεται πλέον για τον προημιτελικό με την Κροατία.